Kahve ve Kurabiye

IMG_20170326_174108_954Herkesin bir kahve kültürü oluşmuş, evlere makineler doluşmuşsa vaktidir dile getirmenin. Bir keyif, bir seans, bir etkinlik, bir ihtiyaç ama en çok da aranan tat oldu hayatımda kahve. Günde bir türk kahvesi ve bir latte rutinim var nicedir. Her gün  illa ki var bu. Sentetik kahve kullanımı bir çok kişide rafa kalktı bile. Onu da uzun yıllar tükettik aslında.

Patti Smith’in M Treni kitabında müdavimi olduğu cafedeki kahve rutinleri ve yazı, Blur için Coffee and Tv iken, Jim Jarmusch için Coffee and Cigarettes. Günün kahvesi, kahve ve kitap derken bu liste uzar gider. Benim içinse kahve ve kurabiye.

Kahveyle ortaya çıkan kahvehaneler ve kahvenin verdiği ilhamla gelen eserler derken kahve tam bir kültür konusu aslında. Hatır sahibi türk kahvesi her daim baş tacımız. Bir çoklarımızın tercihi Kurukahveci Mehmet effendi 1871’lere dayanan bir tarihe sahip. Türk kahvesi dediğimizde arkadaş sohbeti, kız isteme ritueli, yorgunluk kahvesi, kırk yıl hatırı ve fallara konu olma sebebiyle bir çok açıdan o kadar hayatımızdaki. İyi ki de hayatımızda.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s